همه چیز درباره دامنه و ثبت آن

همه چیز درباره دامنه و ثبت آن

همه چیز درباره دامنه و ثبت آن

با سلام خدمت همراهان عزیز فراسایت امروز قصد داریم به طور کامل همه چیز را درباره اینکه دامنه چیست و چطور می توان آن را ثبت و تهیه کرد صحبت کنیم .

شما همین که بخواهید وارد دنیای اینترنت بشوید با دامنه ها سر و کار دارید چه به عنوان کاربر و چه به عنوان کسی که قصد راه اندازی سایت را دارد .

دامنه چیست ؟

مشخصا برای اینکه افراد بتواننند سایت شما را پیدا کنند نیاز به یک آدرس منحصر به فرد برای شما وجود دارد دامنه یا دامین ( Domain ) همان آدرس اینترنتی مخصوص سایت یا فروشگاه اینترنتی شما می باشد ، برای مثال شما برای ورود به سایت فراسایت آدرس farasite.ir را وارد کرده اید .

پس شما برای ورود مستقیم به یک سایت در بالای مرورگر آدرس سایت مورد نظر را وارد می کنید . در تصویر زیر محل نمایش دامنه را به شما نشان داده ایم .

ویژگی های اصلی دامنه

برای شروع اولین نکته مهم این است که بدانید هر دامنه از دو بخش تشکیل شده است :

بخش اول اسمی است که شما برای دامنه خود انتخاب می کنید که هیچ محدودیتی در انتخاب اسم نیست و فقط باید حروف سر هم بوده یا با – از هم جدا شوند .

بخش دوم انتخاب یک پسوند برای سایت می باشد برای مثال پسوند ir که سایت ما نیز آن را دارد به معنای آن است که این سایت ایرانی است و پسوند com که مخفف commerce است به معنی تجاری بودن سایت می باشد و به همین ترتیب پسوندهای دیگر .

پس همانطور که در بخش قبل مثال زدیم نام دامنه ما farasite و پسوند آن ir می باشد .

اختصاصی بودن دامنه

باید این را بدانید که هر دامنه منحصر به فرد است و بعد از ثبت به نام شخص زده می شود مانند فراسایت که صرفا برای سایت ما است و بعد از آن توسط شخص دیگری قابل انتخاب و ثبت نخواهد بود .

نکته : اما این امکان وجود دارد که شما بتوانید در صورت آزاد بودن پسوند دیگری فراسایت را به شکل farasite.com ثبت کنید .

محدودیت زمانی مالکیت دامنه

لازم به ذکر است که خرید دامنه به صورت سالیانه است و شما برای مدت زمان مشخصی این دامین را خریداری کرده اید و بعد از اتمام آن باید آن را مجددا تمدید کنید وگرنه توسط اشخاص دیگر تصاحب می شود .

تفاوت دامنه با URL چیست ؟

شاید این سوال برای شما پیش آماده باشد که پس تفاوت دامنه با URL در چیست ؟ به صورت خلاصه و بسیار ساده باید به شما بگوییم که دامنه همان نام اصلی سایت مانند farasite.ir می باشد که در بالا توضیح دادیم شما با وارد کردن این آدرس مستقیم وارد صفحه اصلی سایت می شوید .

اما آدرس صفحات جانبی سایت و مطالب آن که دارای آدرس اصلی سایت به همراه یک پسوند هستند URL  نام دارند مانند : farasite.ir/blog .

مراحل ثبت دامنه

این کار به هیچ وجه آنطور که تصور می کنید سخت و پیچیده نیست و در دو مرحله انجام می شود که برایتان توضیح می دهیم .

در مرحله اول همانطور که در بالا توضیح دادیم بنا به این دلیل که هر دامنه متعلق به یک نفر است و یک بار بیشتر قابل ثبت نیست شما باید از آزاد بودن دامنه  اطمینان حاصل کنید . این کا را نیز می توانید به راحتی توسط یکی از سایت های ارائه دهنده این خدمات انجام دهید .

و در مرحله بعد نیز پس از اطمینان از آزاد بودن دامنه آن را توسط همان شرکت های معتبر که اشاره کردیم ثبت کنید .

نکته : فقط برای ثبت دامنه ir شما نیاز به ارائه مدارک شناسایی دارید .

در آخر نیز یک راهکار از همه ساده تر وجود دارد آن هم برای عزیزانی که قصد ثبت دامنه برای ساخت یا طراحی سایت یک فروشگاه اینترنتی را دارند می توانند این کار را با استفاده از سایت ساز و فروشگاه ساز فراسایت انجام دهند و همه ی این مراحل را در یکجا و در کوتاهترین زمان طی کنند .

سایت ساز فراسایت برای افرادی که یا اولین بار است که در زمینه اینترنت فعالیت می کنند و اصلا آشنایی قبلی و حرفه ای ندارند و یا افرادی که صرفا می خواهند با هزینه بسیار کمتر و صرف زمان کوتاهتر کارشان انجام شود بسیار مناسب خواهد بود .

در این زمینه هر گونه سوال و یا مشکلی داشتید می توانید در همینجا با ما در میان بگذارید تا کارشناسان فراسایت در اولین فرصت به شما پاسخ دهند .

در این مقاله تلاش کردیم همه چیز را درباره دامنه به شما عزیزان بگوییم ولی توجه داشته باشد که روند بودن و به یاد ماندنی بودن یک دامنه مانند یک شماره تلفن بسیار مهم است پس به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم حتما قبل از ثبت یک اسم مدتی زمان بگذارید تا اسمی جذاب کوتاه و به یاد ماندنی انتخاب کنید زیرا که این نام قرار است برای همیشه روی سایت شما بماند .

.:: منتظرتان هستیم ::.

مشاوره طراحی سایت کاملا رایگان از ما دریافت کنید

فراسایت یک پلتفرم طراحی سایت است که روند ساخت یک وبسایت را از 0 تا 100 برای شما در زمان کوتاهی خلاصه می کند!