استارت آپ چیست؟ ( تعریف ساده و روان StartUp )

استارت آپ چیست؟ ( تعریف ساده و روان StartUp )

استارت آپ چیست؟ ( تعریف ساده و روان StartUp )

با سلام خدمت همراهان همیشگی فراسایت

به طور کلی واژه استارتاپ به شرکت هایی که تازه راه اندازی شده اند اطلاق می شود . درست است که در سال های اخیر این واژه را بیشتر در حوزه تکنولوژی و فناوری می شنوید اما اساسا هر نوع کاری که به تازگی فعالیت خود را شروع کرده و نو پا باشد استارتاپ نامیده می شود .

در ادامه می توان به چند ویژگی اصلی استارتاپ ها اشاره کرد که عبارتند از :

  • کسب و کار هایی که تازه مقدمه اولیه شان فراهم شده و به طور کامل شکل نگرفته اند .
  • کسب و کار هایی که از تکنولوژی های روز بهره می برند و البته می توانند به تکنولوژی نیز وابسته نباشند .
  • تمامی کسب و کار هایی که در مسیر ارزش آفرینی باشند .
  • کسب و کار هایی که مسئله اصلی آن ها پایداری و استمرار در آینده می باشد .

پس ویژگی های بالا لازمه اصلی یک استارتاپ محسوب می شود . می توان این طور گفت که استارتاپ ها به طور کلی به دنبال راه حل های جدید برای رفع مشکلات هستند و در همه زمینه ها چه در زمینه تکنولوژی و فناوری و چه در موارد دیگر ، قصد ارائه راه حل های جدید را دارند .

این نکته مهمی ست که باید هر استارتاپی در ابتدا طی یک استراتژی و برنامه ریزی کوتاه مدت یا دراز مدت مسیر و روش نوینی ارائه دهد که در نهایت منجر به کسب درآمد و به دست آوردن پول شود تا بتواند سرمایه گذاران را به کار جذب کرده و فعالیت خود را در آینده به صورت پایدار ادامه دهد .

پس بحث و گفت و گو درباره سوال هایی مانند اینکه آیا ایده استارتاپ شما قبلا توسط اشخاص دیگری پیاده سازی نشده باشد و یا با چه نوع فعالیتی می توان ایده مورد نظر را به صورت کامل و با کیفیت ارائه داد ؟ و سوالاتی از این دست در ابتدای کار بسیار مهم و مفید خواهد بود تا از هدر رفتن وقت و هزینه های بسیار در آینده جلوگیری شود .

انتخاب مدل مناسب برای کسب و کار

اولین نکته برای هر استارتاپی برقراری ارتباط نزدیک با مخاطبین می باشد . دلیل آن هم مشخص است چون اساسا تعریف این نوع کسب و کار یعنی ایجاد راه حل هایی برای رفع نیاز های مردم و البته که باید با یک ایده نو و جدید همراه باشد ، ایده ای بهتر از رقبایی که در بازار فعالیت می کنند . این به آن معنا نیست که نیاز به یک ایده عجیب و دست نیافتنی برای شروع کار دارید . خیر ، در واقع شما صرفا با انتخاب مدلی از کسب و کار که به معنای واقعی روی آن تسلط دارید و شانس موفقیت و پیروزی تان در آن بیشتر است می توانید متمایز از دیگران کار خود را شروع کنید .

پس همان طور که در بالا توضیح داده شد برای شروع یک استارتاپ شما باید صرفا یک ایده نوین و منحصر به فرد داشته باشید .

جالب است که بدانید از سال  2000 میلادی به بعد و از ابتدای قرن 21 شعار ایده و خلاقیت برای این قرن نام گذاری شد . استارتاپ ها نیز در همین سال ها بستری را برای ایجاد و بروز رسانی ایده ها و اندیشه های جدید بر پایه خلاقیت به وجود آوردند .

نقل قولی از مدیر دانشگاه هاروارد در این زمینه وجود دارد که می گوید : دانشجویان ما به دنبال پیدا کردن شغل در بازار کار نمی گردند بلکه آن ها هر کدام خودشان شغلی جدید به وجود می آورند .

نشست استارتاپ ویکند

استارتاپ ویکند یک همایش است که آخر هر هفته در سراسر دنیا در زمینه های آموزشی و تجربی برگزار می شود . در این همایش تمامی افراد خلاق، طراحان سایت ، برنامه نویسان مجرب ، طراحان گرافیک ، کمپانی ها و مدیران تجاری دور هم جمع شده و طی مدت 54 ساعت تمام ایده ها و پروژه های خود را با یکدیگر مطرح کرده و به نمایش می گذارند .

نحوه برگزاری و چگونگی کار همایش

اساس شیوه برگزاری این همایش به این شکل می باشد که افرادی مانند برنامه نویسان ، بازاریاب ها ، طراحان و مدیران دور هم جمع می شوند و ایده هایشان را که به اشتراک گذاشته شده ، بررسی می کنند و سپس برترین ایده انتخاب می شود و گروهی تشکیل شده تا شروع به پیاده سازی این ایده به صورت عملی کند .

اشخاص این فرصت را دارند تا در این همایش ایده های خود را در مقابل سرمایه گذاران ، شرکت ها و داوران به نمایش بگذارند و اگر ایده آن ها مورد قبول واقع شد ، حمایت مالی دریافت کنند .

سعی کردیم در این مطلب تعریف تقریبا کاملی از استارتاپ و ویژگی هایی که یک استارتاپ باید داشته باشد به شما عزیزان ارائه دهیم و حال اینکه این را هم بدانید که معمولا طبق آمار های به دست آمده میانگین طول عمر یک استارتاپ حدود 3 سال برآورد شده است که بعد از آن در صورتی که به تمامی اهداف خود دست پیدا کرده و به سود دهی مناسبی رسیده باشد ، دیگر تحت پوشش شرکت ها و سازمان های بزرگ تر قرار خواهد گرفت که دیگر در این مرحله به آن استارتاپ گفته نمی شود . برای مثال استارتاپی مانند اوبر که آن قدر موفق شد و به سود آوری بسیار بالایی رسید که توسط شرکت های بسیار بزرگ مورد پوشش قرار گرفت .

درست است که در ایران هنوز سیستم استارتاپ ها به شکلی که به شما توضیح دادیم رونق پیدا نکرده است و حامیان و نشست های آنچنانی برقرار نمی شود اما یقین داشته باشید که اگر شما نیز ایده یک کسب و کار جدید و خاص را داشته باشد که متفاوت از نمونه های موجود در بازار باشد نه تنها موفق خواهید شد بلکه حتما پس از مدت کوتاه سرمایه گذارانی نیز برای کار خود جذب خواهید کرد .

امیدوارم که مقاله پیش رو اطلاعات کافی در مورد استارتاپ ها و چگونگی فعالیت آن ها به شما عزیزان ارائه داده باشد . لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در همین جا با ما در میان بگذارید و اگر برای شروع کسب و کارتان با مشکلی مواجه هستید با کارشناسان ما در فراسایت مطرح کنید .

.:: منتظرتان هستیم ::.

مشاوره طراحی سایت کاملا رایگان از ما دریافت کنید

فراسایت یک پلتفرم طراحی سایت است که روند ساخت یک وبسایت را از 0 تا 100 برای شما در زمان کوتاهی خلاصه می کند!